Lehké je zemřít, ale těžké je žít.

Srpen 2018

Diplom za spřátelení

20. srpna 2018 v 18:15 | BeautifulChaotic |  Diplomy
Děkuji Kanatoshiya za tento krásný diplom. :)


Kousek čokolády

8. srpna 2018 v 17:18 | BeautifulChaotic |  Bláboly
Kousek čokolády na uklidnění. Nebo spíše by se hodil panák něčeho tvrdšího? Dalo by se o tom uvažovat. I když je čokoláda nebo nějaký alkohol fajn a chutná, tak přesto si uvědomuji, že ani jedno dostatečně nepomůže od stresu. Mám pocit, že jsem k ničemu a jsem neschopná. Tyto pocity se mi často vrací a nedokážu se jich moc zbavit. Možná se vybrečet? Nevím. Trochu se uleví, ale bohužel to nic moc neřeší. Nějak se mi nedaří vypnout. Asi si zkusím pustit anime a do toho budu ujídat čokoládu.


Eugen Oněgin - Alexandr Sergejevič Puškin

1. srpna 2018 v 17:26 | BeautifulChaotic |  Knihomolův koutek
1. Téma

Děj:
Eugen Oněgin je mladý a vzdělaný šlechtic, který je "hvězdou" salonů a plesů. Je však znudění petrohradskou společností a přetvářkou v ní. Oněgin odjíždí na vesnici, kde dědí statek po svém strýci. Zde se spřátelí s básníkem Lenskím, který mu představí dvě Larinovy dcery - Taťánu a Olgu. Taťána se zamiluje do Oněgina a posílá mu dopis, ve kterém se vyznává ze své lásky. (Úryvek: "Kdo jsi? Můj anděl ochranitel? Či úskočný pokušitel? Viď, zbavíš mě mých zmatků těch! Snad je to klam, jenž svými stíny v mou nezkušenou duši leh! S mně je souzen osud jiný… Děj se co děj! Já osud svůj dnes do rukou tvých svěřuji ti. Modlím se k tobě. Při mně stůj, mé slzy v dlaně tvé se řítí…") Oněgin však neopětuje její lásku a ona je z toho zdrcená.
Taťána má jmeniny, na které přichází Lenskij i Oněgin. Zde Oněgin koketuje s Olgou, se kterou chodí Lenskij, podnítí v něm žárlivost a on odjede z oslavy pryč. Lenskij se rozhodne vyzvat Oněgina na souboj, avšak je zastřelen. Oněgin je otřesený tím, co se stalo a odjíždí do ciziny. Olga se mezitím provdá a Taťána odjíždí do Moskvy hledat ženicha.
Po letech se Oněgin vrací do Moskvy, potkává se s vdanou Taťánou a zamiluje se do ní. Píše jí i dopis, ve kterém se tentokrát on vyznává z lásky. (Úryvek: "Kdybyste znala, jaká trýzeň je v krutém ohni lásky mé, i v rozumu, jimž horkou žízeň své krve věčně krotíme; chtít kolena vám objímati a v prachu, zalit slzami, svou zpověď, lítost svou vám lkáti, vše, vše, co klidu nedá mi.")
Na jaře se vydal Oněgin za Taťánou, která mu přiznává, že ho stále miluje, ale chce zůstat věrná svému muži, zvedne se a odchází. Dílo končí otevřeným koncem, kdy přichází Taťány manžel.

Postavy:
  • Eugen Oněgin - představitel tzv. zbytečného člověka", vzdělaný, znuděný životem
  • Taťána - citlivá, introvertní, romantická, věrná
  • Olga - veselá, lehkomyslná, společenská
  • Vladimír Lenskij - snílek, idealista, žárlivý

Místo a čas:
Děj je zasazen do měst Petrohrad a Moskva a ruské vesnice na počátku 19. stol.


2. Kompozice
Dílo se skládá z osmi hlav, každá je uvedena mottem ruského nebo cizího autora. V dodatcích můžeme nalézt Putování Oněginovo a Oněginovo album.
Jsou zde i zlomky desáté hlavy, které přeložil Bohumil Mathesius. Tato hlava není úplná z toho důvodu, že je Puškin spálil z obavy z domovní prohlídky. Zachovali se jen šifrované počátky (po čtyřech verších).
Základní rozvrh dějový se opírá o dva pilíře - o dva dopisy - Taťánina v třetí hlavě a Oněginův v osmé hlavě. Mezi dopisy je Oněginův souboj, smrt Lenského, hrdinovy cesty a další odbočky, které vytvářejí půvab románu ve verších.


3. Jazyk
V díle je použita spisovná čeština. Vyskytují se zde i francouzská slova, která používala vyšší vrstva. Ruština byla jazykem nižších vrstev.
Objevují se zde, zrcadlové kompozice, např.: město x vesnice, Taťána x Olga,
Oněgin x Lenskij
Dále personifikace, např.: být vaším stínem, který vnímá
Dílo je i ironické, jelikož autor nechává prožívat Oněgina pocity nenaplněné lásky, kterou prožívala předtím mladá Taťána.

4. Hledisko
Příběh je vyprávěn autorem, který promlouvá i ke čtenáři, má vztah k postávám, hodnotí situaci či své dílo.