Lehké je zemřít, ale těžké je žít.

Dracula - Bram Stoker

12. března 2018 v 20:25 | BeautifulChaotic |  Knihomolův koutek
Dracula byl poprvé vydán v roce 1897.
Kniha se skládá především z deníků Jonathana Harkera, Miny Murrayové (Harkerové) a doktora Johna Sewarda. (Ke konci knihy jsou memoranda Abrahama Van Helsinga.) Od kterých se dozvídáme, za jakých situacích se setkali s hrabětem Draculou.

Jonathan Harker odjíždí do Transylvánie za hrabětem Draculou, aby s ním projednal koupi několika nemovitostí v Londýně. Během pobytu na zámku Jonathan postřehne, že nikdy neviděl hraběte pít či jíst, nevidí ho za denního světla a neodráží se v zrcadle. Jednou se Jonathan rozhodl přenocovat mimo svůj pokoj, což mu hrabě nedoporučoval, ale on neuposlechl a setkal se, se třemi mladými ženami, jež byly Draculovy nevěsty, které lačnily po jeho krvi. Dracula je odehnal a hromoval, že zatím ten muž náleží jemu.
Dokonce Jonathan zjistil, že hrabě Dracula spí v bedně s čerstvě nakopanou hlínou. A díky krvi se mu podařilo omládnout. Zděsil se, když si uvědomil, že tomuto tvoru napomáhá při přestěhování se do Londýna, aby tam mezi miliony londýnských obyvatel mohl ukájet touhu po krvi a vytvářet nový okruh polodémonů.
Bedny s hlídnou i s Draculou byly naloženy a Jonathan zůstává nadále na zámku s třemi upírkami. Doufá, že se mu povede dostat ze zámku.
Mezitím je snoubenka Jonathana Mina u své přítelkyně Lucy Westenrové , o kterou se uchází tři muži a to: doktor John Seward, Quincey Morris a Arthur Holmwood (lord Godalming), kterého by si chtěla Lucy vzít. Lucy je náměsíčná a jednoho dne Mina zjistila, že Lucy neleží v posteli, tak musela ji jít hledat, našla ji, jak sedí na lavici a něco se nad ní sklání. Mině se podařilo Lucy odvézt domů, avšak od toho dne začala Lucy chřadnout.
Z deníku doktora Sewarda, který je psychiatrem, se dozvídáme o jednom pacientovi jménem Renfield, kterého nazýval zoofágním (život požívajícím) maniakem, jeho touhou je absorbovat, co největší počet životů. Také tvrdí, že krev je život. Renfield utekl, našli ho, se tisknout ke starým, kovaným dveřím kaple a pro sebe si říkal: "Přišel jsem na vaši výzvu Mistře. Jsem vaším otrokem a vy mě odměníte, protože vám budu věrný. Už dlouho se vám zdáli kořím. Teď, kdy už jste nablízku, čekám na vaše rozkazy, a vy mě jistě, drahý Mistře, neopomenete, až budete rozdílet své lahůdky."
Doktor Seward má obavy o Lucy, jelikož neví, jaká choroba ji trápí, proto napíše Van Helsingovi, aby přijel pomoci. Všimnou si, že Lucy má na krku nepatrné dvě ranky. Van Helsing, který je filosof, metafyzik a jeden z nejvzdělanějších vědců této doby. (Avšak je samozřejmě křesťanem. Používá k odhánění či zabití upírů buď věci, které jsou známy z pověr, např. česnek, kůl do srdce a stětí hlavy a pak používá křesťanské věci a to především křížek nebo posvědcené věci, jako např. hostii.) Rozhodne se rozmístit česnek po pokoji, u okna a také, aby ho měla Lucy na krku.
Přes všechnu snahu doktorů Lucy umřela, doktor Seward poznamenal, že konečně došla míru, avšak Van Helsing mu oponoval, že tohle je pouze začátek, jelikož z Lucy se stala Nemrtvá. Vysává krev z dětí, tak jdou Van Helsing, John Seward, Quincey Morris a Arthur Holmwood na hřbitov, aby Lucy probodli srdce dřevěným kůlem a uřízli ji hlavu.
Rozhodnou se dopadnout a usmrtit netvora, který Lucy proměnil v upíra. Spojí se ještě s Jonathanem a Minou, díky jejímž deníkům se dozvídají další zprávy o Draculovy. Van Helsing upozorňuje s jakým protivníkem, mají tu čest. Upír má sílu dvaceti mužů, je lstivější než jakýkoliv smrtelník, protože jeho lstivost rostla po staletí. Napomáhá mu i nekromanie, všichni mrtví kteří jsou v jeho blízkosti, ho poslouchají. S určitými omezeními se může podle libosti kdykoli, kdekoli a v kterékoli podobě objevovat. V dosahu své moci ovládá živly: bouři, mlhu a hrom. Také poroučí živočichům: krysám, sovám, netopýrům, můrám, liškám a vlkům. Dokáže se zvětšit nebo zmenšit a mizí nepozorovaně podle svých potřeb. Upír nejí, nevrhá stín, neodráží se v zrcadle, může se proměnit ve vlka i netopýra, může se přiblížit v závoji mlhy, kterou si sám vytvoří. Může se pohybovat po měsíčním paprsku jako prach.

Van Helsing: "Ačkoli stojí mimo přírodu, musí se řídit některými jejími zákony. Nemůže do žádného domu vejít, dokud ho k tomu někdo z domácích nevyzve, později už ovšem může přicházet podle libosti. Jeho moc končí na rozbřesku, stejně jako moc jiných zlých sil. Své omezené svobodě se může těšit pouze v určitou dobu. Pokud se nenalézá na místě, k němuž je vázán, může se přeměňovat pouze v poledne nebo při západu či východu slunce. Zatímco tedy může v rámci svých omezení libovolně jednat tehdy, když má k dispozici hlínu z domácí půdy, vlastní rakev, místo zasvěcené peklu nebo nevysvěcený hrob. Některé věci ho činí zcela bezmocným, např. česnek nebo posvědcené předměty. Na ně nemá sebemenší vliv, naopak před nimi, co nejvíce ustupuje a setrvává v uctivé vzdálenosti."
Dracula si vyhlédne Minu, jako další oběť a nechá ji pít i jeho krev, aby se proměnila. Udělá to, nejen, aby se nasytil její krve, ale hlavně ze msty, jelikož ostatním pomáhala ho dopadnout. Tím ještě více chtějí Draculu zničit, ten prchá zpět do Transylvánie. Van Helsing s ostatní se vydávají za ním. Van Helsing zabije na Draculovým zámku jeho tři nevěsty. A nakonec se jim podaří zabít samotného hraběte Dráculu, i když při této výpravě zemře Quincey Morris.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kanato Megumi Sakamaki-Kaname Kanato Megumi Sakamaki-Kaname | Web | 12. března 2018 v 21:11 | Reagovat

Znám :)
Spřáteliš blog?

2 niki-chan niki-chan | Web | 13. března 2018 v 9:18 | Reagovat

To je má velmi oblíbená "klasika". A musím říct, že celkem povedený byl i komiks.

3 beautifulchaotic beautifulchaotic | Web | 16. března 2018 v 20:25 | Reagovat

[1]: určitě spřátelím :)

4 beautifulchaotic beautifulchaotic | Web | 16. března 2018 v 20:25 | Reagovat

[2]: přiznám se, že komiks jsem nečetla :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama