Lehké je zemřít, ale těžké je žít.

Černý kocour - Edgar Allan Poe

17. září 2015 v 16:24 | BeautifulChaotic |  Knihomolův koutek
Je hororová povídka z období romantismu ve světové literatuře, od amerického spisovatele Edgara Allana Poa, který je zakladatelem detektivní povídky a tzv. gotické povídky neboli hororu. Horor je umělecký žánr, který má vyvolat pocit strachu a děsu. Autor byl neklidnou osobností, která propadla alkoholu, proto se v jeho dílech objevuje propojování skutečného světa se snem a halucinacemi.
Příběh nás na začátku zavádí do cely muže, který píše o svém životu. Vzpomíná na to, jak už od mládí měl rád zvířata a našel si ženu, která sdílela jeho koníček s ním. I když měli spoustu zvířat, nejraději měl černého kocoura Pluta.
Muž však propadl alkoholismu, byl hrubý a mrzutý na svoji ženu a zvířatům začal ubližovat. Dokonce i svému nejdražšímu kocourovi v amoku vyřízl oko z důlku, když přišel domů opilý.
Dlouho si tenhle hrozivý čin vyčítal a hledal zapomnění v alkoholu. Jeho dřívější city se otupěly a stal se z něho bezcitný alkoholik, jelikož jednoho dne pověsil Pluta na větev stromu, aby se dál na něj nemusel dívat a nepřipomínal mu jeho zločin, který spáchal na nebohém a nevinném zvířeti. Téhož dne začal hořet jejich dům, naštěstí se všichni zachránili.
Druhý den po požáru se muž šel podívat na trosky domu, zbyla jen jedna stěna, na které byla podobizna kočky, která měla kolem krku provaz, byl z toho otřesen a snažil se najít náhradu za Pluta.
Jedné noci, kdy se zdržoval v putykách, zahlédnul u jedné z nich černého kocoura, který byl podobný Plutovi až na to, že na hrudi měl bílé chloupky, které vypadaly jako rozmazaná skvrna. Muž si kocoura vzal domů.
Po čase se mu kocour zprotivil, jelikož zjistil, že též nemá jedno oko jako Pluto, ale bílá skvrna na jeho hrudi začala mít podobu šibenice.
Jednoho dne šel muž se svojí ženou do sklepa a pod nohama se mu pletl kocour, chtěl ho zabít sekerou, ale žena mu zadržela ruku. V té rozzuřenosti muž své ženě rozsekl hlavu. Místo toho, aby litoval svého činu, začal přemýšlet, co udělá s jejím mrtvým tělem, nakonec ho napadlo, že jí zazdí ve sklepě, což také udělal a byl spokojen nad dobře odvedenou prací. Chtěl zabít i kocoura, ale nemohl ho najít, tak byl spokojen, že utekl a má od něj klid. Té noci dokonce i dobře spal, i když jeho duši tížila vražda.
Policie ho vyslýchala a také u něj doma několikrát povedla domovní prohlídku, ale nic nenašla.
Čtvrtý den po vraždě ho opět navštívili policisté a znovu prohledali dům, když byli ve sklepě, muž se začal chvástat, jak je dům dobře stavěný a poklepal na zeď, kde byla jeho žena zazděná. Náhle se ozval hrozný zvuk, policisté nechali zeď strhnout a tam objevili mrtvolu jeho ženy a kocoura, který svým křikem dovedl muže ke katu.

Povídka poukazuje na to, jaký má alkohol vliv na člověka a jak ovlivňuje jeho povahu. Dále poukazuje na to, že mužovi zločiny byly potrestány a kocour byl nástrojem odplaty za jeho hrozné činy, které ho dovedly na šibenici.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama